Reklama

Wspomnienia z przyszłości

Wspomnienia z przyszłości

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Oto kosmiczni przybysze, których pojęcie czasu jest zupełnie inne niż nasze. Czego chce od nich genialna lingwistka? „Arrival” otrzymał wyjątkowo dużo nominacji do Oscarów, jak na film proponujący taką dawkę filozoficznych pytań.
Amy Adams jako Louise Banks w „Nowym początku” w reż. Denisa Villeneuve’a Fot. Materiały Dystrybutora
J

Jesienią ubiegłego roku wszedł na polskie ekrany, lecz znikł z nich niemal bez echa. Teraz powraca na fali ośmiu oscarowych nominacji (dostał jednego Oscara) i za sprawą trafiającej na polskie półki edycji DVD. „Nowy początek” („Arrival”) Denisa Villeneuve’a to niezwykle błyskotliwy film, ale o czym on właściwie jest? Zadałem to pytanie kilku znajomym. O spotkaniu z obcą cywilizacją – odpowiedział kolega z pracy. O strachu przed radykalną innością – odpowiedziała koleżanka. O języku i komunikacji – dorzucił były student. Pojawiły się też inne sugestie, choć ich autorki i autorzy nie byli już tak pewni swego: rozwój nowych technologii, które zmieniają życie codzienne ludzi, ale gdy dochodzi do konfrontacji z Obcymi, okazują się nieprzydatne; moralna wyższość Stanów Zjednoczonych nad resztą naszego świata i kosmicznego uniwersum; walka polityczna między Zachodem a państwami należącymi...

15110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]