Reklama

Wspomnienia z przyszłości

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Oto kosmiczni przybysze, których pojęcie czasu jest zupełnie inne niż nasze. Czego chce od nich genialna lingwistka? „Arrival” otrzymał wyjątkowo dużo nominacji do Oscarów, jak na film proponujący taką dawkę filozoficznych pytań.
Amy Adams jako Louise Banks w „Nowym początku” w reż. Denisa Villeneuve’a Fot. Materiały Dystrybutora
J

Jesienią ubiegłego roku wszedł na polskie ekrany, lecz znikł z nich niemal bez echa. Teraz powraca na fali ośmiu oscarowych nominacji (dostał jednego Oscara) i za sprawą trafiającej na polskie półki edycji DVD. „Nowy początek” („Arrival”) Denisa Villeneuve’a to niezwykle błyskotliwy film, ale o czym on właściwie jest? Zadałem to pytanie kilku znajomym. O spotkaniu z obcą cywilizacją – odpowiedział kolega z pracy. O strachu przed radykalną innością – odpowiedziała koleżanka. O języku i komunikacji – dorzucił były student. Pojawiły się też inne sugestie, choć ich autorki i autorzy nie byli już tak pewni swego: rozwój nowych technologii, które zmieniają życie codzienne ludzi, ale gdy dochodzi do konfrontacji z Obcymi, okazują się nieprzydatne; moralna wyższość Stanów Zjednoczonych nad resztą naszego świata i kosmicznego uniwersum; walka polityczna między Zachodem a państwami należącymi...

15110

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]