Reklama

Wspaniały samotnik

Wspaniały samotnik

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Stanisław Ignacy Witkiewicz: LISTY I
S

Stanisław Ignacy Witkiewicz: LISTY I – to właściwie piąty tom listów w monumentalnej edycji „Dzieł zebranych” Witkacego. Po czterotomowych „Listach do żony” przyszła kolej na innych adresatów, a licząca blisko 1200 stron księga stanowi dopiero pierwszy z trzech planowanych woluminów!
„Wnusio Babuni drogiej nóżki całuje” – pisał w imieniu dwuletniego synka Stanisław Witkiewicz do mieszkającej w Mińsku Litewskim Elwiry z Szemiothów Witkiewiczowej. Dwa lata później Staś będzie już sam stawiał litery i ozdabiał listy do babki rysunkami. Potem sportretuje życie rodzinne w serii komedyjek. „Ortografia tego wszystkiego jest potworna – komentował ojciec – ale mnóstwo talentu, jeśli się zważy, że to dopiero kończy osiem lat”.
Poznajemy więc przyszłego autora „Nienasycenia” jako nadzwyczaj zdolne i obdarzone wyobraźnią dziecko, którego rozwój bacznie jest...

4327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]