Reklama

Wolność przemieszczania a prawo do życia

Wolność przemieszczania a prawo do życia

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Grupa euro-posłanek złożyła w Komisji Europejskiej protest przeciwko niewpuszczeniu pod koniec sierpnia do portugalskich portów pływającej kliniki aborcyjnej Langenort. Załoga kutra umożliwia - wpływając na wody międzynarodowe - zażycie pigułki wczesnoporonnej kobietom z krajów, w których zakazano aborcji na życzenie.
1

16 września sprawa trafiła na forum Parlamentu Europejskiego. Ugrupowania koordynujące działalność “Langenorta" - statek finansuje holenderska fundacja “Kobiety na falach" - stwierdziły bowiem, że odmowa wpuszczenia do portu jednostki z krajów Unii, legitymującej się odpowiednimi dokumentami, była bezprawna.

Krytykując decyzję portugalskich władz (naprzeciw “Langenortowi" posłano dwa okręty wojenne), posłowie - głównie z lewicy - powoływali się na unijne prawo do wolności informacji, przemieszczania się i ochrony zdrowia. Przedstawicielka Komisji Europejskiej, szwedzka komisarz Margot Wallström, przypomniała jednak, że w określonych przypadkach kraje członkowskie mają prawo do ograniczania swobody informacji i przemieszczania się. Na razie Komisja oczekuje szczegółowego uzasadnienia decyzji o niewpuszczeniu statku.

Podczas dyskusji w...

3630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]