Reklama

Wybory na później

Wybory na później

w cyklu STRONA ŚWIATA
03.04.2020
Czyta się kilka minut
Etiopia, gdzie latem miało dojść do pierwszych w historii tego starożytnego państwa wolnych i uczciwych wyborów, odwołała je z powodu epidemii.
Na lotnisku Bole w Addis Abebie, 17 marca 2020 r. / FOT. EDUARDO SOTERAS/AFP/East News
P

Przewodniczący centralnej komisji wyborczej Birtukan Mideska, emerytowany sędzia i działacz politycznej opozycji, w ostatnim dniu marca ogłosił, że z powodu epidemii wyznaczonej na 29 sierpnia elekcji prezydenckiej i parlamentarnej nie będzie w stanie przygotować jak należy. Powiedział, że wybory trzeba będzie przełożyć na później, a nowy termin zostanie ustalony i podany, kiedy skończy się epidemia.

Z decyzją Birtukana zgodziły się zarówno etiopskie władze, jak i opozycja. Pogodził się z nią także premier Abiy Ahmed Ali, najmłodszy z przywódców w całej Afryce. Kiedy przed dwoma laty, 2 kwietnia obejmował urząd szefa rządu (w Etiopii prezydent tylko panuje, a rządzi premier), skończył ledwie 40 lat. Wybory miały być pierwszym, prawdziwym sprawdzianem poparcia, jakim cieszy się wśród ponad stu milionów rodaków (Etiopia jest drugim po 200-milionowej Nigerii najludniejszym krajem...

10561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]