Reklama

Wojna Ameryki

Wojna Ameryki

04.10.2007
Czyta się kilka minut
Czy istnieje słuszna wojna? Wojny bywają konieczne, ale czy to wystarczy, by uznać je za dobre? I jak płynące z nich lekcje zachować w pamięci? Takie refleksje wywołał w USA telewizyjny film dokumentalny, którego pierwszy z siedmiu odcinków właśnie wyemitowano. Tytuł jest prosty i czytelny: "The War.
T

Tytułowa wojna to II wojna światowa - widziana oczyma Amerykanów. To wojna, która stworzyła Amerykę taką, jaką dziś zna świat. Udział Stanów w II wojnie światowej to ogromny wysiłek gospodarczy, potężny wkład militarny i wielkie straty w ludziach (405 tys. zabitych). Ale można też spojrzeć inaczej: dzięki tej wojnie Ameryka stała się mocarstwem. "Film pokazuje, jak wojna zmieniła USA. Senny, izolacjonistyczny kraj, jakim były Stany jesienią 1941 r., w roku 1945 stał się najsilniejszym państwem na świecie" - pisze ukazujący się w Denver dziennik "Rocky Mountain News".

Sześć lat wojny, sześć lat pracy

Nie przypadkiem przytaczam uwagi mało znanego prowincjonalnego dziennika, a nie którejś z wielkich gazet. To najlepiej pokazuje, jak przyjęto "The War", jak wielkie były oczekiwania, jakie zainteresowanie i emocje wzbudził...

7534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]