Reklama

Wojna Ameryki

Wojna Ameryki

04.10.2007
Czyta się kilka minut
Czy istnieje słuszna wojna? Wojny bywają konieczne, ale czy to wystarczy, by uznać je za dobre? I jak płynące z nich lekcje zachować w pamięci? Takie refleksje wywołał w USA telewizyjny film dokumentalny, którego pierwszy z siedmiu odcinków właśnie wyemitowano. Tytuł jest prosty i czytelny: "The War.
T

Tytułowa wojna to II wojna światowa - widziana oczyma Amerykanów. To wojna, która stworzyła Amerykę taką, jaką dziś zna świat. Udział Stanów w II wojnie światowej to ogromny wysiłek gospodarczy, potężny wkład militarny i wielkie straty w ludziach (405 tys. zabitych). Ale można też spojrzeć inaczej: dzięki tej wojnie Ameryka stała się mocarstwem. "Film pokazuje, jak wojna zmieniła USA. Senny, izolacjonistyczny kraj, jakim były Stany jesienią 1941 r., w roku 1945 stał się najsilniejszym państwem na świecie" - pisze ukazujący się w Denver dziennik "Rocky Mountain News".

Sześć lat wojny, sześć lat pracy

Nie przypadkiem przytaczam uwagi mało znanego prowincjonalnego dziennika, a nie którejś z wielkich gazet. To najlepiej pokazuje, jak przyjęto "The War", jak wielkie były oczekiwania, jakie zainteresowanie i emocje wzbudził...

7534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]