Reklama

Rewers Ameryki

Rewers Ameryki

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Stany Zjednoczone spaczone zostały już u swego zarania. Jej Konstytucja w istocie zabezpieczała interesy elit – to teza antyamerykańskiego bestsellera Howarda Zinna.
Floyd Burroughs z dziećmi, Hale County, Alabama, 1936 r. Fot. Evans Walker / LIBRARY OF CONGRESS
Ż

Żaden inny kraj na świecie nie dysponuje tak rozbudowaną i sugestywną mitologią jak Stany Zjednoczone. Komercyjno-baśniowy amalgamat herosów, symboli, budujących narracji z morałem, cyrkulujących w obiegu globalnym ikonicznych wizerunków i dziarskich sloganów, od których mocniej bije serce. Kraina wolności, nieograniczonej przestrzeni, bogactwa, drapaczy chmur i możliwości. Tu każdy może zostać każdym.

Matematycy i gangsterzy polecają

Do Stanów ciągnęły przez dekady rzesze wykluczonych, by odmienić swój los i w zamian za ciężką pracę zostać obywatelami amerykańskimi, zapewnić byt swoim rodzinom, szacunek kolejnym pokoleniom. To Stany uważa się za gwaranta międzynarodowego pokoju – ich udział w I i II wojnie światowej przesądził o klęsce Niemiec, to oni odbili Azję i Pacyfik z łap Hirohito, ich wysiłek ekonomiczno-militarny doprowadził do klęski...

12500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ojczyzną Elona Muska nie są Stany Zjednoczone tylko Republika Południowej Afryki.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]