Reklama

Włochy: centrolewica za Salviniego

Włochy: centrolewica za Salviniego

03.09.2019
Czyta się kilka minut
P

Po dramatycznych targach Włochy zbliżają się do zatwierdzenia nowego rządu, w którym Ruch 5 Gwiazd (mający większość w parlamencie, ale nie w sondażach) podzieli się władzą z centrolewicową Partią Demokratyczną – zamiast, jak dotąd, z Ligą Matteo Salviniego. Aby zatrzeć wrażenie, że są tylko nowym klockiem w tej samej układance, demokraci upierają się przy „zerwaniu” – to znaczy maksymalnej zmianie nazwisk i programu rządu. Ale to trudne, bo nie tylko premier Conte pozostaje ten sam, ale też Ruch 5 Gwiazd prawie na pewno zachowa tekę wicepremiera dla swego szefa Luigiego di Maio.

Jedno jest pewne: powoli na lekką ulgę mogą sobie pozwolić Bruksela, Berlin, Paryż i rynki finansowe (Salvini, któremu nie udało się wywołać nowych wyborów, głosi, iż nowy rząd „ułożono w Biarritz”, gdzie obradowała grupa G7). A także Watykan: Franciszek spotkał się w ubiegłym tygodniu z Contem, dając do zrozumienia, że podoba mu się każdy układ odsuwający od władzy ksenofobiczną Ligę, która na odrzuceniu wszelkiej pomocy dla uchodźców zbudowała jeden z filarów poparcia. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]