Reklama

Wirus zagraża ludności Amazonii

Wirus zagraża ludności Amazonii

11.05.2020
Czyta się kilka minut
L

Lekarze ostrzegają: dla rdzennych mieszkańców Amazonii pandemia oznacza zagładę. Najgorsza sytuacja jest w Brazylii, która ma najwyższy w świecie współczynnik transmisji wirusa (2,81), słabo wyposażone i trudno dostępne szpitale oraz bagatelizujący sytuację (zwłaszcza rdzennej ludności) rząd.W Manaus, największym mieście brazylijskiej Amazonii, liczba zgonów z powodu niewydolności oddechowej wzrosła w ostatnim miesiącu o 578 proc. w porównaniu do kwietnia 2019 r. Zmarli chowani są w zbiorowych mogiłach, trumny sprowadzane samolotami z innych regionów.

Szczególnie zagrożone są niewielkie społeczności indiańskie, odizolowane od świata, a przez to mniej odporne. Wiadomo, że do kontaktu z wirusem już doszło: kilka dni temu na COVID-19 zmarł 15-letni chłopiec z ludu Janomamów. Źródłem zakażenia byli prawdopodobnie poszukiwacze złota. Organizacje humanitarne i miejscowi biskupi apelują o pomoc. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]