Reklama

Ładowanie...

Mińsk: władze odebrały katolikom kościół

Mińsk: władze odebrały katolikom kościół

17.10.2022
Czyta się kilka minut
W stolicy Białorusi policja rozpędza wiernych modlących się przed zamkniętym kościołem św. Szymona i Heleny
Kościół pw. świętych Szymona i Heleny w Mińsku / SERGIEJ MALINOWSKI/REPORTER
P

Położona przy placu Niepodległości świątynia, zwana „Czerwonym Kościołem”, od ponad 30 lat była centrum religijnym i społecznym – tu odbywały się spotkania opozycji, w niej chronili się uczestnicy protestów w 2020 r.

Pretekstem do zamknięcia kościoła był niewielki pożar w zakrystii pod koniec września. Po cofnięciu parafii umowy najmu proboszcz, ks. Władysław Zawalniuk, rozpoczął protestacyjną głodówkę, a wierni domagają się zwrotu budynku.

Zamykanie kościołów i koncesjonowanie działalności religijnej jest stałym elementem nacisku reżimu Łukaszenki nie tylko na katolików, ale i na inne wspólnoty, które nie chcą podporządkować się władzy. Podobne problemy spotykały w ostatnich latach także protestantów i starowierców.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]