Reklama

Ładowanie...

Znaczki z papieżem: ideologia i kicz

Znaczki z papieżem: ideologia i kicz

22.05.2023
Czyta się kilka minut
Dwa dni był w sprzedaży zna­czek wydany przez Pocztę Watykańską z okazji nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Portugalii.
P

Po interwencji Sekretariatu Stanu Gubernatorat nakazał jego wycofanie. Powodem był sposób przedstawienia papieża: idący na czele grupy młodych ludzi Franciszek stylizowany jest na Henryka Żeglarza prowadzącego kolonizatorów – motyw ze słynnego lizbońskiego Pomnika Odkrywców, dziś uważanego za symbol konkwisty.

Pomysłodawcom znaczka, którzy do końca go bronili, dorabiając różne ideologie, zabrakło refleksu i refleksji. Ledwie dwa miesiące temu Watykan potępił „doktrynę odkrycia”, uznając ją za sprzeczną z nauką Kościoła.

A Franciszek wielokrotnie przestrzegał przed nowymi formami kolonizacji, także przy głoszeniu Ewangelii. Choć przede wszystkim zabrakło im dobrego gustu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]