Reklama

Wilki i owce

Wilki i owce

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Z teologicznego punktu widzenia obecność, działanie i władza Kurii Rzymskiej są trudne do uzasadnienia. Praktycznie jest ona jednak niezbędna.
Castel Gandolfo, lipiec 2010 r. fot. L'Osservatore Romano / AFP / East News
G

Gdy kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, skończył swój inauguracyjny wykład na VII Międzynarodowym Kongresie Rodzin w Mediolanie, ogłoszono przerwę na kawę. Do kardynała podszedł włoski dziennikarz Aldo Maria Valli i spytał, co należy myśleć o zapełniających ostatnio media informacjach na temat sporów, intryg i skandali w Watykanie.

„Kościół – odpowiedział pogodnie kardynał – nie jest rzeczywistością, która odrywa się od ziemi, unosi ku mitycznym i mistycznym niebiosom, ale jest wrośnięty w ziemię, a na ziemi czasem jest błoto, które brudzi ubranie”.

W tym samym dniu (30 maja) na placu św. Piotra w Rzymie Benedykt XVI mówił na audiencji generalnej: „To, co się w tych dniach wydarzyło i dotyczy Kurii Rzymskiej oraz moich współpracowników, serdecznie mnie zasmuciło, lecz ani na chwilę nie przyćmiło niewzruszonej pewności, że mimo słabości...

11555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]