Reklama

Ładowanie...

Wietnamska sinusoida

12.10.2003
Czyta się kilka minut
29 września: “Rząd nie akceptuje tej nominacji". 2 października: “Nowy kardynał to dobra wiadomość dla wietnamskich katolików". W ten sprzeczny, ale typowy dla siebie sposób, władze Wietnamu przyjęły nominację kardynalską dla abp. Jean-Baptiste’a Pham Minh Mana.
P

Pierwsze oświadczenie pochodzi od urzędnika komisji ds. religijnych, który stwierdził, że Watykan podjął decyzję bez uzgodnienia z wietnamskim rządem, a odpowiednie instancje zbadają sprawę. Wynik badań okazał się pozytywny już po trzech dniach. Sam kardynał-nominat po godzinnym spotkaniu z przedstawicielami rządu określił rozmowy jako pomyślne. Dodał, że przygotuje raport dla premiera o swej nowej funkcji.

Abp Jean Baptiste Pham Minh Man urodził się w 1934 r. we wsi Hoa Thanh (południowy Wietnam). Święcenia przyjął w 1965 r. Lata 1968-71 to zakończone doktoratem studia na Loyola Marymount University w Los Angeles. W 1993 r. został biskupem-koadiutorem w My Tho, a pięć lat później - metropolitą Miasta Ho Chi Minha. Nominacja ta przełamała 5-letni impas w sprawie obsadzenia najważniejszej, obejmującej pół miliona katolików diecezji - wcześniej rząd nie...

6186

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]