Reklama

Wietnamska sinusoida

Wietnamska sinusoida

12.10.2003
Czyta się kilka minut
29 września: “Rząd nie akceptuje tej nominacji". 2 października: “Nowy kardynał to dobra wiadomość dla wietnamskich katolików". W ten sprzeczny, ale typowy dla siebie sposób, władze Wietnamu przyjęły nominację kardynalską dla abp. Jean-Baptiste’a Pham Minh Mana.
P

Pierwsze oświadczenie pochodzi od urzędnika komisji ds. religijnych, który stwierdził, że Watykan podjął decyzję bez uzgodnienia z wietnamskim rządem, a odpowiednie instancje zbadają sprawę. Wynik badań okazał się pozytywny już po trzech dniach. Sam kardynał-nominat po godzinnym spotkaniu z przedstawicielami rządu określił rozmowy jako pomyślne. Dodał, że przygotuje raport dla premiera o swej nowej funkcji.

Abp Jean Baptiste Pham Minh Man urodził się w 1934 r. we wsi Hoa Thanh (południowy Wietnam). Święcenia przyjął w 1965 r. Lata 1968-71 to zakończone doktoratem studia na Loyola Marymount University w Los Angeles. W 1993 r. został biskupem-koadiutorem w My Tho, a pięć lat później - metropolitą Miasta Ho Chi Minha. Nominacja ta przełamała 5-letni impas w sprawie obsadzenia najważniejszej, obejmującej pół miliona katolików diecezji - wcześniej rząd nie...

6186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]