Reklama

Ładowanie...

Wiersze

09.07.2007
Czyta się kilka minut
7 lipca minęło 10 lat od śmierci Leo Lipskiego, trzy dni później przypada 90. rocznica jego urodzin. Ten wybitny polski pisarz pochodzenia żydowskiego pozostawił po sobie niewielką objętościowo spuściznę. Dotknięty prawostronnym paraliżem ciała w latach 40., od końca lat 80. pozostawał unieruchomiony w łóżku. Jego dzieło stanowi jeden z najoryginalniejszych projektów w literaturze polskiej ubiegłego wieku.
P

Poświęcam mu dwa wiersze. Pierwszy został już opublikowany w tomie "Pełne morze"; ośmielam się go jednak przypomnieć. W cudzysłowach znajdują się cytaty z pism Lipskiego. J. występujący w drugim wierszu to Józef Czapski, z którym Lipski spotkał się w Paryżu w 1975 roku.

WB

Elel

"Są dnie kiedy leżę na samym dnie". Kiedy choroba

skrobie w moje wewnętrzne ściany. I wciąga mnie do środka. I w dół.

Moje ciało zleżałe. Mój umysł zleżały: jak gruszka

która od ciągłego sprawdzania czy zmiękła rzeczywiście robi się miękka.

Każdego dnia przeżywam śmierć i zmartwychwstanie i znowu śmierć słowa.

Język objawienia mętnieje jak woda pod kwiaty.

Dlatego wolę mówić do Ciebie językiem którym kiedyś zbliżałem...

1464

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]