Reklama

Wielkie zdziwienie

12.08.2012
Czyta się kilka minut
Krystyna Starczewska, pedagog: Przestajesz już dążyć do tego, żeby wszystko wyjaśnić w racjonalny sposób. Po prostu jesteś i cieszysz się, że jeszcze możesz patrzeć na to dziwo świata i na to dziwo ludzi. Na starość nie musisz już nic zmieniać.
Krystyna Starczewska Fot. Grażyna Makara
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Czujesz się staruszką?

KRYSTYNA STARCZEWSKA: Nie. Zupełnie się nie czuję. Chociaż właściwie można mnie uznać za staruszkę (śmiech). Kończę przecież w tym roku siedemdziesiąt pięć lat.

Czy – kiedy patrzysz na życie z tej dzisiejszej perspektywy, to widzisz coś, co Cię zupełnie zaskoczyło?

Pytasz o odkrycie dokonane w późnych latach życia? Może to, iż dawniej wydawało mi się, że są ludzie zdecydowanie dobrzy i są ludzie zdecydowanie źli. Że są ludzie, do których mogę mieć pełne zaufanie, którzy są mi bliscy, i tacy z innej bajki, absolutnie mi obcy. Ten podział był dla mnie dawniej bardzo wyraźny. A teraz ta granica się zatarła. W tej chwili nie czuję tego podziału. Po prostu znikł.

A co się pojawiło?

Przekonanie, że nawet człowieka, którego poglądy i postępowanie...

19679

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]