Reklama

Wielkie przebudzenie

Wielkie przebudzenie

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Marsylianka, obowiązkowe flagi i intensywne lekcje historii w szkołach; zakaz odtwarzania hymnów obcych państw w czasie ceremonii ślubnych w merostwach; całkowity zakaz noszenia burek i nikabów na ulicach - to zmiany, które być może czekają Francję. Ruszyła wielka debata o tożsamości narodowej jej obywateli.
J

Jej początek ogłosił - przed wielomilionową widownią francuskiej telewizji komercyjnej RTL oraz parlamentarnego kanału LCI - Eric Besson, Minister ds. Imigracji, Tożsamości Narodowej i Wspólnego Rozwoju Republiki Francuskiej (tak brzmi pełna nazwa jego urzędu). "Co oznacza być Francuzem dzisiaj? - pytał Besson. - Czy to jest nadal powód do dumy? Mam wielką potrzebę wylansowania na ogromną skalę debaty nad wartościami i tożsamością narodową". Przy okazji minister przytoczył świeże statystyki dotyczące napływu imigrantów do Francji, które opatrzył komentarzem: "Musimy poważnie zastanowić się, jak nasi goście wpływają na kształt Republiki".

Besson, były socjalista, a teraz oczko w głowie prezydenta Sarkozy’ego, chce rozciągnąć francuską debatę na forum europejskie. Krótkie, acz treściwe wystąpienie w tej mierze wygłosił już w Parlamencie Europejskim. Kilka...

13573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]