Reklama

Wielki cyberatak z Chin?

Wielki cyberatak z Chin?

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Nowa cudowna broń Chińczyków mieści się na czubku zastruganego ołówka: to chip, który miał być umieszczany potajemnie na produkowanych w Chinach płytach głównych, przeznaczonych do serwerów najważniejszych firm i instytucji świata.
T

Tak wynika z ustaleń dziennikarskiego śledztwa „Bloomberg Businessweek”. Dziennikarze twierdzą, że chińscy rządowi hakerzy mogli zdobyć w ten sposób dostęp do serwerów firm Apple i Amazon, a nawet CIA. Zainstalowany w fabrykach chip otwierał hakerom tzw. tylne drzwi. Przez podejrzane serwery przechodziły m.in. dane z dronów i wideo­konferencje amerykańskich kongresmenów.

Apple, Amazon i firma Supermicro (producent płyt) zaprzeczają, a część specjalistów wątpi w podane przez media szczegóły operacji. Analitycy zwracają uwagę, że publikacja zbiega się w czasie z próbami przekonania przez Biały Dom opinii publicznej, że to nie Rosjanie, lecz Chińczycy stanowią największe cyberzagrożenie. Dziennikarze podtrzymują swoją wersję.

Jak dotąd nikt nie został przyłapany na tak wielkiej operacji manipulowania fizycznym osprzętem. Były agent Edward Snowden twierdził, że CIA i NSA przechwytywały czasem komputery przeznaczone dla interesujących ich odbiorców i wprowadzały do nich modyfikacje. Ale zrobienie z tego procederu masowego, i to już na etapie produkcji, byłoby dla branży szokiem. Z Chin pochodzi dziś 90 proc. wszystkich komputerów PC i 75 proc. telefonów komórkowych. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]