Reklama

Wielka wojna na pustkach

22.09.2014
Czyta się kilka minut
Dobiega końca renowacja jednego z największych w Małopolsce cmentarzy z I wojny światowej: na wzgórzu Pustki, nad wsią Łużna koło Gorlic. Odbudowano nawet 24-metrową drewnianą gontynę.
Odbudowana gontyna na cmentarzu wojennym na wzgórzu Pustki koło Łużnej, wrzesień 2014 r. Fot. Urząd Gminy Łużna-Pustki
D

Dwie niewielkie, mosiężne plakiety. Na pierwszej: atakująca piechota, w charakterystycznych mundurach, z bagnetami na karabinach. Gdyby nie oni – i chmura artyleryjskiego dymu – krajobraz byłby sielski: kościół, łąka.
Druga plakieta nie pozostawia wątpliwości: przedstawia „Chudą Emmę”, ciężką haubicę z fabryki Škody. Sto lat temu była chlubą armii austro-węgierskiej. A także, wbrew dobrotliwemu przezwisku, największą maszyną do zabijania. Działo o kalibrze 305 mm raziło na odległość ok. 10 km. Powodowana przez wybuch pocisku różnica ciśnień uśmiercała w promieniu 400 metrów. Dziś do lejów po eksplozjach przewodnicy prowadzą całe wycieczki szkolne.
Plakiety zamówiła w 1916 r. ck armia. Wybito na nich napis: „Durchbruch auf Pustkihöhe bei Gorlice”: przełamanie frontu na wzgórzu Pustki koło Gorlic. I datę: „2. Mai 1915”.
Polacy walczą z Polakami
...

11456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]