Reklama

Wielka tama przegrodzi Wisłę

Wielka tama przegrodzi Wisłę

25.10.2021
Czyta się kilka minut
Stopień wodny Siarzewo – flagowa i najbardziej kontrowersyjna inwestycja Wód Polskich za ponad 4 mld zł – jednak powstanie.
W

W sierpniu na budowę wielkiej tamy na Wiśle nie zgodził się minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Zrobił to na podstawie 15 stron raportu, który wykazywał znaczące oddziaływanie zapory na środowisko, brak wystarczających konsultacji społecznych i fałszywe uzasadnianie inwestycji bezpieczeństwem energetycznym. Minister przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, de facto opóźniając budowę o co najmniej kilka lat.

Tylko że Wody Polskie zgłosiły sprzeciw do sądu, a w połowie października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Kurtyki. Od dawna mówi się, że minister wkrótce straci stanowisko na rzecz Anny Moskwy, a wyrok wydany przez uznawanego za bliskiego władzy sędziego Pawła Korzeniowskiego zdaje się to potwierdzać. Faktem jest, że droga do budowy pod Włocławkiem zapory, nazywanej przez wielu naukowców i ekologów „wyrokiem śmierci dla Wisły”, znów jest możliwa. ©℗

Tekst został oddany do druku 25 października. 26 października Michał Kurtyka złożył dymisję z funkcji ministra klimatu i środowiska, a jego następczynią została Anna Moskwa.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]