Reklama

Wiedza tajemna

Wiedza tajemna

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Andrzej Olechowski zrzekł się członkowstwa w Platformie Obywatelskiej. Jeden z założycieli partii, w liście do premiera Donalda Tuska, przedstawił obszerny zestaw zasadniczych zarzutów, czyli powodów, dla których nie widzi już dla siebie miejsca w PO. Dzięki temu obywatele przypomnieli sobie, że wciąż jest jej członkiem. Od czasu założycielskiego wystąpienia trzech tenorów minęło już w Polsce kilka politycznych epok. Olechowski nie brał w nich udziału. Nawet jako ich recenzent wypada dość blado. Pukał się w czoło, gdy Jan Maria Rokita proponował "Niceę albo śmierć", ale echo tej polemiki dawno przebrzmiało.
T

Trudno nie lubić polityka, który ostentacyjnie dystansuje się od polityków, unika inwektyw, pustosłowia, ma wyrazisty i zarazem umiarkowany pogląd na świat. Trudno wierzyć w polityka, o którego realnych dokonaniach nic nie wiemy, nawet jeślibyśmy uważali go za najzdolniejszego ze zdolnych. Świetny, gdy użycza swej charyzmy nowym inicjatywom. Zanikający, gdy trzeba by o coś zawalczyć. Z wyjątkiem jednego "coś" - prezydentury...

Nowym zapleczem politycznym Olechowskiego ma być odnowione Stronnictwo Demokratyczne. Jeśli serio potraktować list do premiera Tuska, należałoby sądzić, że Olechowski uznaje właśnie partię Pawła Piskorskiego za ową siłę modernizacyjną, która uwolni polską politykę od - z jednej strony - ideologicznych obsesji, a z drugiej - od jałowego administrowania krajem, bez wizji, bez odwagi rządzenia.

Olechowski - cokolwiek o nim...

1041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]