Reklama

Ładowanie...

Wieczność codzienna

14.03.2004
Czyta się kilka minut
Kościół to instytucja o wielkim doświadczeniu, stawiająca przed swoimi gremiami zarządzającymi szczególne wyzwania. Organizacja, która musi posiadać swoje struktury i poddawać się rygorom administracyjnych procedur; z drugiej strony, jeżeli całkowicie utożsami się ze swoim instytucjonalnym charakterem, jeżeli będzie organizacją doskonałą, przestanie być tym, do czego jest powołana.
"

"Doskonałość" organizacji nie służy Kościołowi, choć zapewne dobrze czyni każdej korporacji. Ale Kościół ma, jak sądzę, być wszystkim prócz korporacji. Niestety, czasami (jak np. w sprawie abpa Paetza) nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że w Kościele triumfuje duch korporacyjny, broniący za wszelką cenę stanu posiadania i “doskonałości" organizacji. Wierzę, że doskonałości Kościoła nie mierzy jego nieomylność i nieskazitelność (jest stworzony przez ludzi), lecz mądre reagowanie na własne niedoskonałości.

Dla wierzącego Kościół to coś więcej niż organizacja i doktryna powierzona jej pieczy. Oby rządzący Kościołem dostrzegali pilniej owo “coś więcej", coś, co wychodzi poza ramy nakazów i przepisów. Organizacja “doskonała" wykazuje bowiem tendencję do skupiania uwagi na samej sobie; uwaga Kościoła powinna spoczywać poza nim samym, obejmując troskliwie tych, którzy...

5476

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]