Ładowanie...
Wieczność codzienna
"Doskonałość" organizacji nie służy Kościołowi, choć zapewne dobrze czyni każdej korporacji. Ale Kościół ma, jak sądzę, być wszystkim prócz korporacji. Niestety, czasami (jak np. w sprawie abpa Paetza) nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że w Kościele triumfuje duch korporacyjny, broniący za wszelką cenę stanu posiadania i “doskonałości" organizacji. Wierzę, że doskonałości Kościoła nie mierzy jego nieomylność i nieskazitelność (jest stworzony przez ludzi), lecz mądre reagowanie na własne niedoskonałości.
Dla wierzącego Kościół to coś więcej niż organizacja i doktryna powierzona jej pieczy. Oby rządzący Kościołem dostrzegali pilniej owo “coś więcej", coś, co wychodzi poza ramy nakazów i przepisów. Organizacja “doskonała" wykazuje bowiem tendencję do skupiania uwagi na samej sobie; uwaga Kościoła powinna spoczywać poza nim samym, obejmując troskliwie tych, którzy...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]