Więcej kultury miłosierdzia

29.09.2014

Czyta się kilka minut

„Myślę, że jednym z wyzwań synodu będzie znalezienie sposobów tworzenia kultury miłosierdzia w Kościele, miłosierdzie nie było bowiem naszą najmocniejszą stroną w ciągu ostatnich 30 lat” – mówił kard. Vincent Nichols, odnosząc się do synodu poświęconego rodzinie, który obradować będzie w Watykanie w dniach 5–19 października. Prymas Anglii i Walii mówił 23 września, że synod musi się zmierzyć z faktem, iż prywatne życie katolików nie zawsze jest zgodne z „idealistyczną wizją” rodziny. Dotyczy to zwłaszcza rozpadu małżeństw sakramentalnych i zawierania nowych związków. „Papież ciągle powtarza, że startujemy w niewłaściwym miejscu, jeśli zaczniemy od wyidealizowanej wizji małżeństwa” – przypomniał hierarcha. Arcybiskup Westminsteru zaznaczył jednocześnie, że Boże miłosierdzie zakłada drogę pojednania i pokuty po stronie człowieka.
Kard. Nichols tłumaczył, że Kościół postrzega nierozerwalność ​​małżeństwa jako „fundamentalną podstawę” nauczania, ale powiedział także, iż nie może ignorować „kruchości ludzkiej rzeczywistości”. Na obu zbliżających się synodach (nadzwyczajnym – październikowym i zwyczajnym – przyszłorocznym) Kościół będzie próbował pogodzić swoją naukę o małżeństwie i Eucharystii jako sakramentach. „Te dwa aspekty wiary katolickiej mają głębokie korzenie i nie widzę możliwości manewru bez dość radykalnego przemyślenia jednej lub drugiej doktryny” – powiedział. „Jadę na synod zdecydowany słuchać, co ludzie mają do powiedzenia” – przyznał brytyjski hierarcha.
Kard. Nichols dostrzega możliwość zmiany nauczania już od czasu, gdy na lutowym konsystorzu kard. Kasper na prośbę papieża przedstawił propozycję złagodzenia dyscypliny wobec rozwodników żyjących w powtórnych związkach. „Postawienie niemalże znaku równości między byciem prawowiernym katolikiem i przystępowaniem do komunii nie jest wcale takie oczywiste” – mówił po konsystorzu kard. Nichols. Zauważył także, iż „nie można z góry zakładać, że jeśli czyjeś małżeństwo się rozsypało i partnerzy rozpoczęli nową relację, to automatycznie zmienia się ich stosunek do Kościoła”.
To kolejny hierarcha, po biskupach krajów niemieckojęzycznych, który dyskusji o ewentualnej zmianie praktyki nie utożsamia jednoznacznie z naruszeniem depozytu wiary, a więc niezmiennej prawdy głoszonej przez Kościół. Los komunii dla rozwodników zależy w tej chwili od tego, czy teologom uda się przekonać ojców synodalnych, że jest możliwe bardziej subtelne spojrzenie na małżeństwo i Eucharystię, które pozwoli zachować doktrynę i jednocześnie zrobi miejsce na Boże miłosierdzie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2014