Reklama

Kościół w czasach fermentu

21.09.2014
Czyta się kilka minut
Franciszek, tak jak Jan XXIII podczas Soboru, wywołał powszechną dyskusję nad problemami z przełożeniem doktryny na życie.
Panna młoda na placu św. Piotra tuż po audiencji generalnej, 17 września 2014 r. Fot. Evandro Inetti / ZUMA WIRE / FORUM
A

Analogii z czasami soborowymi jest wiele. Jednym z wyzwań Soboru Watykańskiego II było dostrzeżenie w małżeństwie i rodzinie nie tylko instytucji sztywno wpisanej w strukturę społeczeństwa i służącej prokreacji, ale przede wszystkim międzyosobowej relacji opartej na miłości, która jest najlepszym środowiskiem rozwoju człowieka. I to się udało – Sobór dokonał rewolucji „uczłowieczenia” małżeństwa.
Tymczasem biskupi, którzy już wkrótce, 5 października zgromadzą się w Rzymie na synodzie poświęconym rodzinie, staną przed pytaniem: dlaczego owa małżeńska relacja jest tak nietrwała, słaba, a dla wielu po prostu przestała być atrakcyjna?
Największe podobieństwo jednak jest w temperaturze sporów. W czasach Vaticanum II starły się ze sobą dwie frakcje: reformatorów, będących zwolennikami otwarcia Kościoła na świat, oraz konserwatystów zainteresowanych w zachowaniu ...

11406

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]