Więc idziem żyć

Pytanie o polską tradycję romantyczną powinno być stawiane właśnie dziś, wobec pedagogiki i propagandy mającej przygotować kolejne pokolenia naszych dzieci do spektakularnego samobójstwa...

Reklama

Więc idziem żyć

Więc idziem żyć

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Pytanie o polską tradycję romantyczną powinno być stawiane właśnie dziś, wobec pedagogiki i propagandy mającej przygotować kolejne pokolenia naszych dzieci do spektakularnego samobójstwa patriotycznego.
Rekonstruktorzy powstania warszawskiego. Toruń, 31 lipca 2017 r. Fot. GRZEGORZ OLKOWSKI / POLSKA PRESS / EAST NEWS
N

Najnowsza książka Stefana Chwina „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku” pokazuje wyraziście, jakie problemy ma wybitny intelektualista reprezentujący postawę racjonalistyczno-liberalną z kulturą, którą większość Polaków uważa za narodową. A także jak nieskuteczne są strategie stosowane przez środowisko, z którego się wywodzi, wobec tego, co uważa za śmiertelnie groźne, a co budzi jego ledwo skrywaną – a nie wątpię, że szczerą – niechęć.

W niechęci, potęgowanej przez bezradność wobec utrzymującej się realnej władzy wampirycznego patriotyzmu, Chwin nie jest odosobniony. Jego książka to nie samotny, wyjątkowy głos, ale reprezentatywny przykład postawy, która wydaje mi się szeroko rozpowszechniona (oczywiście w wielu odcieniach) wśród polskiej inteligencji liberalno-demokratycznej i lewicowej. To właśnie o tej postawie jako o „dystansie...

18143

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]