Reklama

Ładowanie...

Wiara jako wybór

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Religijność Polaków nie zanika, lecz się zmienia. Dziś, kiedy Kościół nie musi spełniać zastępczych ról jak w czasach rozbiorów, okupacji czy PRL-u, wierzący pytają Kościół o uzasadnienia.
fot. Grażyna Makara
7

77 proc. Polaków przystąpiło do spowiedzi wielkanocnej, a 70 proc. uczestniczyło w rekolekcjach wielkopostnych – czytamy w naszej Kronice („TP” nr 16/12). Według badań CBOS, od 14 lat w tej materii nie odnotowano większych zmian.

Jest to tym bardziej ciekawe, że według innych badań na niedzielne Msze uczęszcza nieco ponad 30 proc. Polaków. Nie wiem, jakie są statystyki chrztów, bierzmowań, sakramentalnych małżeństw i namaszczenia chorych. Wiadomo, że liczba przystępujących do sakramentu kapłaństwa ma w Polsce tendencje spadkowe. Podobnie liczba wybierających życie zakonne kobiet. Dlaczego? Różne są na ten temat opinie uczonych.

Ze statystyk opracowanych przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań wynika, iż w 2011 r. rozpoczęło przygotowania do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonnych 851 alumnów. W seminariach diecezjalnych na pierwszy rok...

4904

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]