Reklama

Wiara bez iluzji

23.01.2007
Czyta się kilka minut
Wziął Go szatan na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: "Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon.Mt 4, 8n.
B

Być może za cenę tamtego pokłonu Jezus mógł rzeczywiście królować w wielu środowiskach, które dziś pozostają obojętne na Jego ideały. Może w tamtym wariancie dziejów mielibyśmy do czynienia z olśniewającym Królestwem Chrystusa, które powszechnie fascynuje, pociąga i urzeka. Wszystkiemu przeszkodził ostatecznie brak jednego pokłonu. Pokłonu, który byłby w istocie wyrazem bałwochwalstwa i stanowiłby bolesne świadectwo, że to nie Jezus Chrystus jest najważniejszy w naszym życiu.

Rozumiejąc sens tamtej odrzuconej pokusy, musimy przyjąć chrześcijaństwo, które nie olśniewa i nie imponuje stylem urzekającym pięknoduchów. Trzeba pamiętać o wielkich zbawczych wydarzeniach zrealizowanych wśród mroku i ciemności. Jezus urodził się przecież, gdy noc spowiła betlejemskie stepy. Wśród mroków wędrowali do Niego Trzej Mędrcy, upatrując światła Bożej gwiazdy. W mroku Ogrójca...

1406

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]