Reklama

Wiara bez iluzji

Wiara bez iluzji

23.01.2007
Czyta się kilka minut
Wziął Go szatan na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: "Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon.Mt 4, 8n.
B

Być może za cenę tamtego pokłonu Jezus mógł rzeczywiście królować w wielu środowiskach, które dziś pozostają obojętne na Jego ideały. Może w tamtym wariancie dziejów mielibyśmy do czynienia z olśniewającym Królestwem Chrystusa, które powszechnie fascynuje, pociąga i urzeka. Wszystkiemu przeszkodził ostatecznie brak jednego pokłonu. Pokłonu, który byłby w istocie wyrazem bałwochwalstwa i stanowiłby bolesne świadectwo, że to nie Jezus Chrystus jest najważniejszy w naszym życiu.

Rozumiejąc sens tamtej odrzuconej pokusy, musimy przyjąć chrześcijaństwo, które nie olśniewa i nie imponuje stylem urzekającym pięknoduchów. Trzeba pamiętać o wielkich zbawczych wydarzeniach zrealizowanych wśród mroku i ciemności. Jezus urodził się przecież, gdy noc spowiła betlejemskie stepy. Wśród mroków wędrowali do Niego Trzej Mędrcy, upatrując światła Bożej gwiazdy. W mroku Ogrójca...

1406

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]