Reklama

Weredycy, sangwinicy oraz dyplomaci

Weredycy, sangwinicy oraz dyplomaci

19.05.2009
Czyta się kilka minut
W sytuacji konfliktu prezydenta z obozem rządowym nie może być mowy o podwójnej podległości politycznej ambasadorów. Tym bardziej - o wykonywaniu przez ambasadora dyrektyw politycznych prezydenta, sprzecznych z polityką rządu.
P

Piotr Łossowski pisał w swojej "Dyplomacji Drugiej Rzeczypospolitej" o obrazie idealnego dyplomaty (powołując się na François de Callieresa), że ten "powinien się odznaczać takimi przymiotami, jak bystrość, zręczność, giętkość umysłu, posiadać rozległą wiedzę, a zwłaszcza umiejętność trafnego i subtelnego sądu. Inni autorzy podkreślali, że dyplomata musi umieć tłumić uczucia osobiste i zachowywać spokój i zimną krew we wszelkich warunkach. Jakby tego wszystkiego było jeszcze mało, Harold Nicolson w swej klasycznej rozprawie o dyplomacji pisze, że dyplomata powinien charakteryzować się umiłowaniem prawdy, dokładnością, spokojem i cierpliwością, zrównoważonym usposobieniem, skromnością i lojalnością".

Askenazy, Szembek i inni

Polska międzywojenna miała wielu wybitnych szefów przedstawicielstw dyplomatycznych za granicą (...

9365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]