Reklama

Weredycy, sangwinicy oraz dyplomaci

Weredycy, sangwinicy oraz dyplomaci

19.05.2009
Czyta się kilka minut
W sytuacji konfliktu prezydenta z obozem rządowym nie może być mowy o podwójnej podległości politycznej ambasadorów. Tym bardziej - o wykonywaniu przez ambasadora dyrektyw politycznych prezydenta, sprzecznych z polityką rządu.
P

Piotr Łossowski pisał w swojej "Dyplomacji Drugiej Rzeczypospolitej" o obrazie idealnego dyplomaty (powołując się na François de Callieresa), że ten "powinien się odznaczać takimi przymiotami, jak bystrość, zręczność, giętkość umysłu, posiadać rozległą wiedzę, a zwłaszcza umiejętność trafnego i subtelnego sądu. Inni autorzy podkreślali, że dyplomata musi umieć tłumić uczucia osobiste i zachowywać spokój i zimną krew we wszelkich warunkach. Jakby tego wszystkiego było jeszcze mało, Harold Nicolson w swej klasycznej rozprawie o dyplomacji pisze, że dyplomata powinien charakteryzować się umiłowaniem prawdy, dokładnością, spokojem i cierpliwością, zrównoważonym usposobieniem, skromnością i lojalnością".

Askenazy, Szembek i inni

Polska międzywojenna miała wielu wybitnych szefów przedstawicielstw dyplomatycznych za granicą (...

9365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]