Reklama

Wenezuela: bez przełomu

Wenezuela: bez przełomu

25.02.2019
Czyta się kilka minut
P

Płonące ciężarówki z pomocą humanitarną na zamkniętych przejściach granicznych z Kolumbią i Brazylią; brutalne starcia na barykadach; na pewno kilku, a być może nawet kilkunastu zabitych (wśród nich 14-latek) oraz kilkuset rannych po stronie opozycji: to bilans ostatnich dni w Wenezueli. Tymczasowy prezydent Juan Guaidó (jako przewodniczący parlamentu sprawuje on tę funkcję po sfałszowanych wyborach; został uznany przez kilkadziesiąt krajów) miał nadzieję, że żołnierze i policjanci wymówią posłuszeństwo Nicolásowi Maduro (uważa się on nadal za prezydenta), gdy na granicach zjawią się konwoje z pomocą (w sąsiadujących z Wenezuelą krajach zgromadzono zapasy żywności i leków; Maduro nie chce ich wpuścić). Tak się jednak nie stało, armia siłą zatrzymała konwoje. Choć nasila się dezercja, struktury siłowe stoją wciąż po stronie Maduro. Guaidó zmienia więc taktykę: w tych dniach spotyka się z przywódcami krajów latynoskich i USA oraz apeluje, by zwiększyły presję na Maduro. Guaidó nie wyklucza też zewnętrznej interwencji. W sytuacji klinczu jedynym sposobem na rozwiązanie pokojowe wydają się nowe wybory, wolne i uczciwe. Maduro odrzuca jednak taką opcję. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]