Reklama

Wejście pośrednika

Wejście pośrednika

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Czegoś takiego nie było w całej porewolucyjnej historii Kuby: zepchnięty na margines Kościół katolicki zasiadł jako pełnoprawny aktor polityczny do negocjacji z rządem. Biskupi podjęli się mediacji w sprawie więźniów politycznych i uzyskali zwolnienie dwóch z nich. Na tym być może nie koniec.
P

Przypadek Orlando Zapaty, który w lutym tego roku zmarł po 85 dniach głodowego protestu, ściągnął na Kubę zasłużony gniew świata. Choć Zapata, który domagał się poprawy warunków w więzieniu, nie był typowym dysydentem - do więzienia trafił za zwykłe przestępstwa i dopiero za kratkami zaangażował się w działalność opozycyjną - jego śmierć zwróciła uwagę na kwestię więźniów politycznych i praw człowieka na Kubie. I to po raz pierwszy tak intensywnie od siedmiu lat - gdy po procesach 75 opozycjonistów w 2003 r. temat z czasem zszedł ze światowej agendy.

Krzyżowy ogień oskarżeń

Przypadek Zapaty pchnął też innych opozycjonistów do sięgnięcia po podobną formę protestu: strajk głodowy w proteście przeciw śmierci Zapaty i za zwolnieniem mających problemy ze zdrowiem dysydentów zaczął w swoim domu Guillermo Fari?as. Głodować zaczął...

8658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]