Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Wejście pośrednika

Wejście pośrednika

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Czegoś takiego nie było w całej porewolucyjnej historii Kuby: zepchnięty na margines Kościół katolicki zasiadł jako pełnoprawny aktor polityczny do negocjacji z rządem. Biskupi podjęli się mediacji w sprawie więźniów politycznych i uzyskali zwolnienie dwóch z nich. Na tym być może nie koniec.
P

Przypadek Orlando Zapaty, który w lutym tego roku zmarł po 85 dniach głodowego protestu, ściągnął na Kubę zasłużony gniew świata. Choć Zapata, który domagał się poprawy warunków w więzieniu, nie był typowym dysydentem - do więzienia trafił za zwykłe przestępstwa i dopiero za kratkami zaangażował się w działalność opozycyjną - jego śmierć zwróciła uwagę na kwestię więźniów politycznych i praw człowieka na Kubie. I to po raz pierwszy tak intensywnie od siedmiu lat - gdy po procesach 75 opozycjonistów w 2003 r. temat z czasem zszedł ze światowej agendy.

Krzyżowy ogień oskarżeń

Przypadek Zapaty pchnął też innych opozycjonistów do sięgnięcia po podobną formę protestu: strajk głodowy w proteście przeciw śmierci Zapaty i za zwolnieniem mających problemy ze zdrowiem dysydentów zaczął w swoim domu Guillermo Fari?as. Głodować zaczął...

8658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]