Reklama

Wędrówka

Wędrówka

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Czy dzieło powstałe w odmiennym od naszego kręgu kulturowym można zrozumieć bez szczegółowych komentarzy? Czy możemy się nim bezinteresownie zachwycić, w taki jednak sposób, by ów zachwyt nie opierał się na nieporozumieniu? Z drugiej jednak strony werdykt Akademii Szwedzkiej przyznający nagrodę Nobla zakłada uniwersalizm dzieła laureata. Skoro więc Gao Xingjian, współczesny pisarz chiński, Nobla w 2000 roku otrzymał, wolno nam jego powieść czytać okiem świeżym, nie zważając na brak sinologicznego przygotowania. Tłumaczono ją zresztą z angielskiego (Wojsław Brydak), choć pod okiem sinologa (Wisława Szkudlarczyk-Brkić).
U

Urodzony w roku 1940 Gao Xingjian, absolwent romanistyki pekińskiego Instytutu Języków Obcych (1962), utwory pisane w latach 60. własnoręcznie zniszczył podczas “rewolucji kulturalnej" w obawie przed skutkami ich ujawnienia. W końcu lat 70. przyszła odwilż, ale i tak wydane w 1981 r. rozważania o sztuce narracyjnej skrytykowano, jak pisze we wstępie do “Góry duszy" Mabel Lee, za “zachwalanie modernistycznych poglądów zapożyczonych z dekadenckiego kapitalistycznego Zachodu".

Wkrótce sztuka “Przystanek" stała się pretekstem do ataków na autora w ramach kampanii przeciw “skażeniu duchowemu". W tym samym czasie rozpoznano u niego raka płuc. Na szczęście diagnoza była mylna, gdy jednak - pisze dalej autorka wstępu - “z transcendentnego spokoju, którego doświadczył w obliczu śmierci, Gao Xingjian powrócił do życia i rzeczywistości", dowiedział się, że zagraża mu...

6012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]