Reklama

Ważne, nieważne

Ważne, nieważne

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Im bardziej zbliżamy się do granicy naszego losu (a przecież jest to jedyny pewnik, choć nikomu z nas nie podany precyzyjnie), tym jaśniejsze staje się, że istotą losu człowieczego jest odkrywać, co ważne, a co można, a nawet trzeba odrzucać , pomijać albo traktować z dystansem, bo znaczy mało albo i nic.
A

A ta lekcja, najważniejsza w życiu, trwa nieraz do naszej ostatniej chwili.

W naszej wspólnocie ludzkiej - wierzę w to, odkąd sięga pamięć aż po dzień dzisiejszy - niezmiennie ważne są symbole: znaki, które nas łączą i otwierają na te wartości, dla których niejeden z nas oddawał nawet życie, i to bez wahania. Czytelne, jednoznaczne, potwierdzane tyle razy, że nie nasuwają nawet cienia wątpliwości co do swego znaczenia. I dlatego nietykalne. Zdawało się do wczoraj, że to wręcz oczywistość.

Dlatego powinien był wstrząsnąć nami telewizyjny obrazek wręczania wicepremierowi w Szczecinie w rocznicę porozumień sierpniowych podartej i brudnej biało-czerwonej flagi, jako z premedytacją zbezczeszczonego symbolu własnego państwa. Żaden protest, żadne stanowisko tego nie usprawiedliwia. To było haniebne. Wielka wdzięczność dla wicepremiera, że protest...

1057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]