Reklama

Ładowanie...

Wayne Shorter zagrał w Bielsku

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Bielska Zadymka Jazzowa jest jednym z nielicznych festiwali w Polsce, na które przybywają gwiazdy światowego jazzu, by zagrać jeden jedyny koncert. Tak też było w przypadku Wayne’a Shortera, którego występ był największym wydarzeniem imprezy fetującej właśnie dziesięciolecie.
Wayne Shorter / Fot. Bogdan Chmura
S

Shorter (ur. 1933) to prawdziwa legenda jazzu. Karierę rozpoczynał w latach 50. u boku Arta Blakeya; światowy rozgłos zyskał w kolejnej dekadzie, grając w kwintecie Milesa Davisa; w latach 70. i 80. był współliderem supergrupy ­Weather Report. Do Bielska przyleciał z pianistą Danilo Perezem, basistą Johnem Patituccim i perkusistą Brianem Blade’em; zespół pracuje w tym składzie od 2001 r., ma na koncie wiele występów i nagrań, w tym słynne "Footprints Live" i "Beyond The Sound Barrier".

W Bielsku kwartet zaprezentował rodzaj obszernej suity wypełnionej "wątkami" z różnych kompozycji lidera. Muzyka była budowana niejako od podstaw, "stawała się", szukała sobie różnych dróg, przebijała przez zapory, tworząc mozaikę złożoną z drobnych motywów, barw, skojarzeń i dialogów między wykonawcami. Akcja rozwijała się w różnych kierunkach i tempach, chwilami nawet "...

2830

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]