Reklama

Ładowanie...

Paweł Kaczmarczyk, Audiofeeling

19.11.2007
Czyta się kilka minut
"Audiofeeling jest drugą po "Live autorską płytą 23-letniego Pawła Kaczmarczyka - pianisty, który mimo młodego wieku ma na koncie wiele sukcesów. Dotychczas był kojarzony zwłasnym triem, jednak najnowszy album postanowił nagrać wrozszerzonym składzie. Tak więc obok Michała Barańskiego iPawła Dobrowolskiego pojawili się tu Radosław Nowicki, Tomasz Grzegorski iGrzegorz Piotrowski; od razu warto zaznaczyć, że wymienieni saksofoniści grają jedynie wczterech zdziesięciu kompozycji, atylko wjednej ("Charlie Knows) słyszymy ich wszystkich równocześnie.
M

Muzyka Kaczmarczyka mieści się w nurcie nowoczesnego jazzu akustycznego z pewnymi wpływami estetyki evansowsko-jarrettowskiej, z odniesieniami do dziedzictwa Shortera (saksofoniści), wzorów klasycznych (nawiązanie do formy ronda w "Files Edition", postromantyczno-impresjonistyczna harmonia), a nawet do muzyki elektronicznej. Kaczmarczyk jako pianista i kompozytor porusza się blisko samego rdzenia jazzu, lecz jednocześnie z dużą swobodą traktuje niektóre reguły gatunku, np. relacje temat-improwizacja czy ilość i rozmiar solówek (sprawą nadrzędną jest spójność i zwartość kompozycji, a nie "prawo" do improwizowania każdego muzyka w każdym utworze), stosunek partii aranżowanych do swobodnych, hierarchia instrumentów (Kaczmarczyk nie ustawia się w roli dominującego wirtuoza). W efekcie cała sesja sprawia wrażenie spontanicznej i jednocześnie dobrze przygotowanej. "Audiofeeling"...

1199

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]