Reklama

Paweł Kaczmarczyk, Audiofeeling

Paweł Kaczmarczyk, Audiofeeling

19.11.2007
Czyta się kilka minut
"Audiofeeling jest drugą po "Live autorską płytą 23-letniego Pawła Kaczmarczyka - pianisty, który mimo młodego wieku ma na koncie wiele sukcesów. Dotychczas był kojarzony zwłasnym triem, jednak najnowszy album postanowił nagrać wrozszerzonym składzie. Tak więc obok Michała Barańskiego iPawła Dobrowolskiego pojawili się tu Radosław Nowicki, Tomasz Grzegorski iGrzegorz Piotrowski; od razu warto zaznaczyć, że wymienieni saksofoniści grają jedynie wczterech zdziesięciu kompozycji, atylko wjednej ("Charlie Knows) słyszymy ich wszystkich równocześnie.
M

Muzyka Kaczmarczyka mieści się w nurcie nowoczesnego jazzu akustycznego z pewnymi wpływami estetyki evansowsko-jarrettowskiej, z odniesieniami do dziedzictwa Shortera (saksofoniści), wzorów klasycznych (nawiązanie do formy ronda w "Files Edition", postromantyczno-impresjonistyczna harmonia), a nawet do muzyki elektronicznej. Kaczmarczyk jako pianista i kompozytor porusza się blisko samego rdzenia jazzu, lecz jednocześnie z dużą swobodą traktuje niektóre reguły gatunku, np. relacje temat-improwizacja czy ilość i rozmiar solówek (sprawą nadrzędną jest spójność i zwartość kompozycji, a nie "prawo" do improwizowania każdego muzyka w każdym utworze), stosunek partii aranżowanych do swobodnych, hierarchia instrumentów (Kaczmarczyk nie ustawia się w roli dominującego wirtuoza). W efekcie cała sesja sprawia wrażenie spontanicznej i jednocześnie dobrze przygotowanej. "Audiofeeling"...

1199

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]