Reklama

Watykan i teologowie Ameryki Łacińskiej: burzliwy związek

Watykan i teologowie Ameryki Łacińskiej: burzliwy związek

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Dzieje relacji teologów latynoamerykańskich z Kościołem instytucjonalnym były burzliwe.
R

Rozpoczęły się mocnym impulsem pochodzącym od hierarchii. Podczas II Konferencji Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej w 1968 r. w Medellin potępiono skrajne nierówności społeczne, terror prawicowych dyktatur i krótkowzroczność elit. Kościół latynoamerykański wybrał opcję na rzecz ubogich.
Ale już podczas swojej pierwszej podróży do Meksyku w 1979 r. Jan Paweł II w przemówieniu do biskupów kontynentu ostro skrytykował teologię wyzwolenia, stwierdzając, że nie zgadza się ona z nauką Kościoła. „Błędem jest twierdzenie, że wyzwolenie polityczne, ekonomiczne czy społeczne pokrywa się ze zbawieniem przyniesionym przez Chrystusa” – mówił. Wystąpienie wzbudziło rozczarowanie teologów i zradykalizowało poglądy tych, którzy przestali liczyć na wsparcie Watykanu. „Jan Paweł II nigdy nie zrozumiał teologii wyzwolenia, bo polskie korzenie uniemożliwiły mu dostrzeżenie tego, że w Ameryce...

3508

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]