Reklama

Papież w Ziemi Świętej

Papież w Ziemi Świętej

26.05.2014
Czyta się kilka minut
Do Palestyńczyków i Żydów, tak samo jak do podzielonych chrześcijan, Franciszek mówił o najważniejszym lęku naszych czasów. Lęku przed innym.
Pod Ścianą Płaczu, Jerozolima, 26 maja 2014 r. Fot. Menahem Kahana / AFP/ EAST NEWS
D

Dwie bazyliki, ta w Betlejem i ta w sercu starej Jerozolimy. Obu przydałby się remont. Popękane posadzki, regularne kłótnie mnichów różnych chrześcijańskich wyznań. Małostkowość podziałów: czyja drabina, czyja lampa. Papieska pielgrzymka jest wyprawą do miejsc, które w gruncie rzeczy, tak po ludzku, nie robią wrażenia. Jordan to niepozorna rzeczka, a kościołom w Betlejem i Jerozolimie daleko do splendoru rzymskich świątyń. Jednak ich symboliczny ładunek jest oczywisty.
Papieska pielgrzymka to także oczekiwanie, że obecność biskupa Rzymu rzuci światło, wyrówna rachunki, coś rozwiąże. Są też tematy w podróży na Bliski Wschód nie do ominięcia: wojna w Syrii, uchodźcy, dialog międzyreligijny, podziały w chrześcijaństwie, konflikt izraelsko-palestyński.
Palestyńska teologia wyzwolenia
Oczekiwania Izraelczyków wobec tej wizyty nie były specjalnie...

19823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]