Reklama

Warszawskie Rembrandty

Warszawskie Rembrandty

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Uśmiechnięty i rozluźniony, Ernst van de Wetering oświadczył zgromadzonym w warszawskim Zamku Królewskim: "Z przyjemnością informuję, że oba warszawskie obrazy są bezsprzecznie autorstwa Rembrandta.
C

Chodzi o "Dziewczynę w kapeluszu" (1641) i "Uczonego przy pulpicie" (1641), obrazy znane jako "Żydowska narzeczona" i "Ojciec żydowskiej narzeczonej", znajdujące się niegdyś w kolekcji króla Stanisława Augusta w Pałacu w Łazienkach, sygnowane i datowane. Zakupione przez Karola Lanckorońskiego i ofiarowane w 1994 roku przez jego córkę Karolinę, ostatnią z rodu Lanckorońskich, Zamkowi Królewskiemu, były podarunkiem iście królewskim.

Trudno o lepszą wiadomość, a chociaż była od dawna spodziewana, to jednak sprawiła nam wielką radość. Ostatecznym i bezpośrednim powodem dla ogłoszenia tego faktu przez profesora van de Weteringa, największego żyjącego znawcę twórczości Rembrandta, było rozpoczęcie prac konserwatorskich nad warszawskimi obrazami. Wetering od 1992 roku jest szefem naukowego zespołu Rembrandt Research Project, zajmującego się ustalaniem autorstwa...

3790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]