Reklama

Przedsiębiorstwo Rembrandt

Przedsiębiorstwo Rembrandt

28.02.2015
Czyta się kilka minut
W Amsterdamie została otwarta wystawa „Późny Rembrandt”. To jedna z najważniejszych i najbardziej niezwykłych europejskich ekspozycji ostatnich lat.
„Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa”, lata 1661–1662 r. Fot. The National Museum of Fine Arts, Stockholm. repr: Erik Cornelius
W

W Rijksmuseum zgromadzono blisko 80 prac, w tym ponad 30 obrazów. Wystawa (pokazywana wcześniej w londyńskiej National Gallery) obejmuje późny okres twórczości artysty: ostatnie 20 lat jego życia.

Na początku lat 40. XVII w. Rembrandt jest sławny i zamożny (w 1647 r. jego majątek szacowano na ponad 40 tys. guldenów). Otoczony uczniami prowadzi dużą pracownię. Powstała w 1642 r. „Straż nocna” przynosi mu wielki rozgłos, także poza granicami Holandii. W tym samym roku umiera jego żona Saskia. Malarz jest jej spadkobiercą, ale w testamencie został postawiony warunek: nie może ponownie się ożenić. Wikła się jednak w związek z Geertje Dircx, która opiekowała się chorą Saskią.

Z kolei w 1646 r. w domu Rembrandta pojawia się nowa, zaledwie 23-letnia służąca Hendrickje Stoffels. Jest jego ostatnią towarzyszką życia (rodzi mu córkę Cornelię). Ich związek wywołuje publiczne...

11555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]