Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Walka o Ogród Eden

Walka o Ogród Eden

19.10.2014
Czyta się kilka minut
Z zemsty za bunty szyitów Saddam Husajn zniszczył rozlewiska między Tygrysem i Eufratem, gdzie badacze umieszczają biblijny Eden. Dziś wraca tu życie.
Ropociąg przecinający bagna i uroczyska koło West Qurna pod Basrą – tutaj, w historycznej Mezopotamii, badacze umiejscawiają biblijny Eden. Fot. Atef Hassan / REUTERS / FORUM
W

Wraz z wodą pojawiła się tu nadzieja. Tu, czyli na uroczyska historycznej Mezopotamii. Było to 11 lat temu, w 2003 r., wkrótce po obaleniu dyktatury Saddama Husajna. Do dziś mam w pamięci scenę, którą zobaczyłam wtedy w niewielkim przysiółku, w południowym biegu Eufratu. W dziurawych skarpetkach i czarnej pelerynie Miriam Khale brodziła po niewielkim płytkim jeziorku, tuż obok jej skromnej zagrody. Na głębszej wodzie swoje kręgi zataczały dostojnie dwa potężne bawoły rzeczne. Jej najmłodszy synek biegł za matką, boso i w potarganych spodenkach. Pachniało sianem, niesione przez wiatr plewy kręciły w nosie.
Na pobliskim podwórku grupa mężczyzn dźwigała w górę słupy, mocno splecione z miejscowej trzciny. Na ziemi rozłożyli maty, także trzcinowe, które za chwilę miały utworzyć ściany. Tak powstawał mudhif, tradycyjny dom zbudowany z trzciny – symbol tej krainy, symbol...

14503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]