Reklama

Wajechi

Wajechi

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 47, 28 - 50, 26.
J

Jakub przed śmiercią nakazuje Józefowi przysiąc, że jego szczątki zostaną złożone w grocie patriarchów, obok kości dziadka Abrahama i ojca Izaaka. Mówi o takim miejscu pochówku, bo wierzy, że Ziemia Święta przynosi pokój i wieczne odpoczywanie zmarłemu. A mędrcy, powołując się na Talmud, dodają, że zmarli poza Ziemią Obiecaną zostaną wskrzeszeni, najpierw jednak muszą przejść cierpienie podziemnej wędrówki. Będą wszak musieli jakoś dotrzeć do miejsca zwanego doliną Jozefata. Ciało powróci z trudem na miejsce zmartwychwstania, choć dusza powraca do swoich przodków bez względu na to, gdzie ciało zostało pogrzebane.

Jest jeszcze jeden ważny powód: Jakub chce przekazać swoim potomkom zasadę, że tylko Erec (Ziemia) Izrael jest i pozostanie ich dziedzictwem bez względu na to, jak dobrze będzie im się żyło w innych krajach. Jakub dostrzegł, że jego potomkowie mieli...

4431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]