Reklama

W tej sprawie wszyscy przegraliśmy

W tej sprawie wszyscy przegraliśmy

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Państwo polskie zapłaci 45 tysięcy euro 18-letniej dziś „Agacie” (to imię jest pseudonimem) i jej matce – zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka.
P

Przed czterema laty dziewczynce odmówiono legalnej aborcji, mimo że jej ciąża była wynikiem przestępstwa. Zanim decyzja o aborcji została podjęta, w sprawę zaangażowali się zarówno obrońcy nienarodzonych, jak i Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Dziewczynka trafiła na pewien czas do placówki opiekuńczej – odizolowana od rodziców, którzy zdaniem obrońców życia mieli nakłaniać ją do aborcji. 30 października Trybunał orzekł jednogłośnie, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, dotyczące zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

W tej sprawie przegrali wszyscy, nie tylko państwo polskie. Przegrało przede wszystkim dziecko, którego już nie ma. Przegrała „Agata”, gdyż stała się zakładnikiem...

1616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]