Reklama

W synodzie nadzieja

W synodzie nadzieja

15.03.2021
Czyta się kilka minut
Lekarstwem na kryzys Kościoła ma być narodowy synod – tak rozstrzygnęli biskupi irlandzcy, zapowiadając, że zostanie on przygotowany w ciągu pięciu lat.
H

Hierarchów zmobilizowała świadomość wyzwań ostatniego okresu, m.in. poważnego spadku praktyk religijnych oraz liczby powołań. Biskupi wspomnieli o „głębokiej traumie wierzących” spowodowanej nadużyciami instytucjonalnymi w Kościele i mówili o konieczności „sformułowania nowych modeli współodpowiedzialności i przywództwa, obejmujących wszystkich świeckich”, zwłaszcza niedoceniane dotychczas kobiety.

W ciągu najbliższych dwóch lat w ramach tzw. ścieżki synodalnej odbędą się ogólnonarodowe konsultacje. W następnych etapach zostaną wzięte pod uwagę ustalenia Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Biskupów, który w 2022 r. ma zająć się w Rzymie synodalnością Kościoła.

Widać już, że synody narodowe – być może w nowej formule i z większymi kompetencjami – będą główną reakcją Kościołów lokalnych na kryzys. Takie zgromadzenia zapowiedziały już Kościoły w Austrii i na Malcie. Papież namawiał ostatnio do zwołania synodu krajowego biskupów włoskich. W Polsce też czeka nas podobne wyzwanie, ale po ogólnopolskim synodzie z 1998 r., który właściwie utrwalił klerykalny podział, widać, że przygotowanie skutecznego spotkania świeckich z hierarchią nie będzie łatwe. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]