Reklama

W stronę „Światła”

W stronę „Światła”

25.03.2008
Czyta się kilka minut
"Czysta ziemia" to szczególny wybór: jakby Dariusz Suska nie chciał się przyznać do utworów pisanych przed trzydziestką.
N

Nie wiem, czy Suska czytał moją recenzję z tomu "DB6160221", ale dziwnym zbiegiem okoliczności przeczesał nowy zbiorek pod dyktando zawartych w niej odczuć. Zarzucałem poecie, że "beznamiętnie rejestruje świat, który nigdy nie będzie po jego stronie. Tak jak bohater wierszy Suski jest po stronie niczyjej, po stronie własnego światła, które świeci słabo".

Zagadywanie lęku

Wydawało mi się, że pytania o strony świata stają się pytaniami o strony wiersza, o kształt poetyki. W tytule widniał numer dowodu osobistego, a na okładce sam dowód z czasów PRL-u. Spodziewałem się kombatanctwa, reporterskich opowiastek lirycznych z czasu społeczno-politycznego przełomu, rzeczowych opowieści w stylu szorstkiej poetyki "bruLionu". Nic z tych rzeczy - czytamy wiersze podniosłe w tonie, jakby namaszczone, bo rytm ponad wszystko i dbałość o ...

8723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]