Reklama

W stronę Horebu

W stronę Horebu

18.08.2009
Czyta się kilka minut
[Eliasz] usiadł pod jednym z janowców i pragnąc umrzeć, rzekł: "Wielki już czas, o Panie. Odbierz mi życie, bo nie jestem lepszy od mych przodków". 1 Krl 19, 4.
U

Utrudzonemu Eliaszowi towarzyszyła legenda wielkich czynów, przez które uczył konsekwentnej wierności Bogu. Mimo dokonanych nadzwyczajnych dzieł, prorok  doświadczał jednak również godzin kryzysu. Wśród piasków i pustynnych janowców zmęczenie przyszło w tak mocnej dawce, że nie widział już celu dalszych zmagań z przeciwnościami losu. Nawet podniosła historia mówiąca o jego wielkich osiągnięciach wydawała mu się na tyle przesadzona, że patrzył na swą przeszłość oczyma istoty z tłumu, która nie czuje się w niczym lepsza od swych bliskich.

Ostatecznie jednak przeminą trudne godziny kryzysu. Czując dotykalnie opiekę ze strony Boga, prorok zdobędzie się na wysiłek samotnej czterdziestodniowej wędrówki prowadzącej w stronę Bożej góry Horeb. Jego udziałem staną się znowu wielkie czyny, bez których znacznie uboższe byłoby przekazane następnym pokoleniom świadectwo...

1781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]