Reklama

W sieci uzależnień

W sieci uzależnień

12.03.2012
Czyta się kilka minut
Wbrew pozorom, dzieci zgłaszają, że ksiądz robi to czy tamto. Rodzice często odpowiadają, że są zbyt słabi, aby wystąpić przeciwko tak silnemu przeciwnikowi.
M

MARCIN ŻYŁA: Czy można oszacować skalę pedofilii w polskim Kościele? PROF. MARIA BEISERT: Nie znam opracowań, które podawałyby dokładne dane, nie podejmę się więc oceny, ilu duchownych może być objętych takim za-burzeniem. Istnieją jednak czynniki ryzyka, które wskazują na to, że przypadki pedofilii mogą w Kościele występować częściej niż w całej populacji. Po pierwsze, instytucjonalny Kościół jest grupą o charakterze zamkniętym. Takie grupy chronią swoich członków i nie są zainteresowane, aby na zewnątrz do-wiadywano się o wskaźniku patologii, która w nich występuje. Po drugie, jest to grupa jednolita, składająca się tylko z mężczyzn. Wiadomo zaś, że pedofilami są przede wszystkim mężczyźni. Po trzecie, w Kościele obowiązuje wyraźna zasada radzenia sobie z popędem seksualnym: wobec abstynencji nie ma alterna-tywy. To dodatkowy czynnik ryzyka. W strukturach...

11776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]