Reklama

Ładowanie...

W krainie bogów

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Czy Japonii grozi utrata tożsamości i zapaść kultury, po której zostaną tylko samochody i elektronika? Być może, jeśli Japończycy nie zmierzą się z własną przeszłością w inny sposób, niż zmieniając w podręcznikach słowo "inwazja na "wejście.
Kadr z filmu "Spirited Away"
W

W 2001 roku animowany film mistrza gatunku Hayao Miyazakiego pt. "Spirited Away" ("W krainie bogów") obejrzało 20 mln ludzi - a był to dopiero początek sukcesów tego dzieła, które wkrótce zdobyło Złotego Niedźwiedzia, nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (2002) i Oscara dla najlepszego filmu animowanego (2003).

Jaką historię opowiada Miyazaki w filmie, który ma dziś w Japonii i na świecie dziesiątki milionów fanów?

Bohaterką jest 10-letnia dziewczynka imieniem Chihiro, która ratuje rodziców, zamienionych w świnie po bezprawnym zjedzeniu dań przeznaczonych dla bogów i przywraca ich do ludzkiej postaci. Na początku i końcu filmu Chihiro samotnie przemierza tunel łączący dwa światy, które jednak zbyt prosto byłoby nazwać rzeczywistością i fantazją. Świat, do którego wraca po serii przygód, zmienia się bowiem podczas jej...

16811

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]