Reklama

Ładowanie...

Mały chłopiec i wielka eksplozja

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Infantylność i bezsilność to od kilkudziesięciu lat współzależne i napędzające się cechy japońskiej kultury, w której wizerunki apokaliptycznych katastrof, militarnych gadżetów i perwersyjnej erotyki sąsiadują z dziecięcą słodyczą typu Hello Kitty. Punktem wyjścia jest nuklearny wybuch - moment, który dla Japończyków oznacza upokorzenie i rozpacz z powodu niewyobrażalnej klęski.
A

Artyści japońskiego neo-popu tworzą dzieła, które kojarzą się nam ze światem anime, mangi i tokusatsu, czyli filmów z efektami specjalnymi: wojownicze monstra, balony mrugające setkami dziecięcych oczu, słodkie lolitki i inne stwory. Takashi Murakami, Chiho Aoshima, Yoshimoto Nara i inni podnoszą te katastroficzne i infantylne wizerunki do godności sztuki, ukazując ukryte w nich tajemnice zbiorowej nieświadomości Japonii.

Kultura superpłaska

Wystawa tego pierwszego, "Little Boy: The Arts of Japan's Exploding Subculture", spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców Nowego Jorku. W projekcie Murakamiego udział wzięli najsłynniejsi artyści ne- popu, a organizacją zajęła się prestiżowa Japan Foundation. Murakami mówił: "Cała ta zbieranina, jaką przywiozłem do Nowego Jorku na wystawę, rozumiana jest potocznie jako...

14176

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]