Reklama

Japonia podnosi głowę, Chiny prężą muskuły

Japonia podnosi głowę, Chiny prężą muskuły

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Tatemae i honne - w języku japońskim te dwa słowa oznaczają to, co się mówi, i to, co się naprawdę myśli. Dziś chińscy demonstranci palą w Pekinie japońskie sklepy i samochody, oskarżając Japonię o nierozliczenie się z japońskimi zbrodniami z czasów II wojny światowej. W relacjach japońsko-chińskich historia stanowiła często tatemae, honne zaś kryło inne problemy. Jak jest tym razem?.
Chińscy cywile, ofiary masakry w Nankinie w 1937 r.
K

Kilka lat temu w programie tokijskiego radia pewien Australijczyk, niejaki David McNeil, opowiedział słuchaczom o swej podróży do Chin i o wrażeniu, jakie zrobiła na nim wizyta w mauzoleum ofiar masakry, której podczas wojny japońska armia dokonała w Nankinie. Pół godziny po audycji w studiu zjawiło się trzech członków miejscowej japońskiej ultraprawicy i wymogło na dyrekcji przeprosiny. A w następnym programie McNeil miał wyrazić skruchę za ,,niewłaściwe komentarze".

Z podobną cenzurą zetknął się nawet Bernardo Bertolucci, gdy japoński dystrybutor jego filmu ,,Ostatni cesarz" wyciął fragmenty o nankińskiej masakrze, które miały być ,,zbyt krwawe jak na japoński gust". Tym razem nazwisko reżysera i naciski angielskiego producenta zrobiły swoje i wycięte fragmenty doklejono.

Gorzej, jeśli nie jest się tak znanym. Honda Katsuichi, japoński...

18150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]