Reklama

Ładowanie...

Potworności i przetwory

05.12.2016
Czyta się kilka minut
Joanna Bator, pisarka: Wkrótce każdy Polak pierwszego sortu będzie musiał być chociaż raz ekshumowany. Tworzy się potworna mitologia z urojeń etnicznej czystości, snów o potędze, strachu przed obcym i martwego ciała.
Fot. Rafał Guz / PAP
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Spotykamy się o parę minut od placu budowy Pani nowego domu – wątek osiedlenia się na stałe powracał w wielu wywiadach.

JOANNA BATOR: Dziękuję za dobry początek rozmowy. Mówienie o ostatniej książce jest dla mnie zawsze jak wyciąganie drutu kolczastego przez gardło. O domu łatwiej. Po napisaniu powieści mam mocne przekonanie, że to, co poszło w świat, to mój najsilniejszy głos. Reszta to tylko przymusowa działalność akwizytorska.

Buduje Pani od zera?

Fachowo nazywa się to następująco: budowa z przebudową, rozbudową i nadbudową. Kupiłam piękny stary ogród. Był tam mały, ale przyzwoity domek. Nie chciałam go niszczyć, bo był zbudowany z miłością – to się czuło. Chciałam też budować przyjaźnie dla środowiska, odzyskać materiały z rozbiórki. Na moim etapie życia taki projekt to przyjemność, bo zna...

17278

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]