Reklama

W jedności podzieleni

W jedności podzieleni

22.06.2003
Czyta się kilka minut
Po unijnym referendum, zwycięskim dla jednych, dla innych - niosącym gorycz porażki, warto zapytać o wpływ dyskusji wokół akcesji do Unii Europejskiej na społeczny autorytet i wewnętrzną spójność polskiego Kościoła. A także pokusić się o podsumowanie roli, jaką Episkopat i duchowieństwo odegrały w procesie integracji naszego kraju z Unią.
J

Jak dowiedział się „Tygodnik”, biskupi nie mieli przygotowanego specjalnego monitoringu dwóch referendalnych dni; frekwencję i szacunkowe wyniki głosowania śledzili w mediach. Do ks. Bogusława Trzeciaka, eksperta Episkopatu ds. integracji europejskiej, nie dotarły też informacje o antyunijnych kazaniach, wygłoszonych w wyborczą niedzielę (prasa donosiła o sporadycznych przypadkach).

Parafialne cenzurowanie

Jednak tydzień wcześniej w wielu parafiach nie odczytano - mimo decyzji Episkopatu - przesłania papieskiego do uczestników Pielgrzymki Narodowej do Rzymu (19 maja), w którym Jan Paweł II poparł starania Polski o członkostwo w UE. Wygłoszone na Placu św. Piotra przemówienie miało być dołączone do referendalnego listu biskupów (z 2 maja).

Jak to wytłumaczyć? Możliwości są trzy. Pierwsza: w historycznym dla kraju momencie zawiodła...

11541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]