Reklama

W hipnozie

W hipnozie

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Chicagowscy artyści z kręgu Association for the Advancement of Creative Music dzięki wszechstronnemu wykształceniu, wyobraźni i oparciu w tradycji są prawdziwą lokomotywą jazzu. Za sprawą festiwalu „Era Jazzu” od kilku już lat odwiedzają Polskę.
C

Chicago urzeka surowością, a zarazem ciepłem plemienno-narodowych wspólnot. W jego sercu tkwi blues, w którym smutek przegranej wyzwala radość wspólnego muzykowania. Jak w wierszu Carla Sandburga „Miłość murarza”: „Chciałem się zabić, bo jestem tylko murarzem, a ty kobietą, / która kocha człowieka, co ma sklep. / Nie obchodzi mnie to jak obchodziło. Kładę cegły prościej niż / dawniej i śpiewam wolniej, poruszając kielnią po południu. / Kiedy słońce jest w oczy i drabiny się chwieją i wapno się / rozlewa, wtedy myślę o tobie” (przeł. Czesław Miłosz).

To właśnie w Chicago lat 20. (już ubiegłego stulecia) wywodzący się z tzw. work-songs blues stapiał się ze stylem nowoorleańskim, to tam Louis Armstrong stworzył swoje „Hot Five” i „Hot Seven”. Ale nie trzeba sięgać tak daleko, by docenić wpływy jazzowego tygla Chicago, w którym to, co stare, naturalnie współistnieje z nowalijkami...

4877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]