Reklama

W gospodarce źle, ale nie beznadziejnie

W gospodarce źle, ale nie beznadziejnie

11.05.2020
Czyta się kilka minut
Od 2 do 4,3 proc. – to najnowsze prognozy skali tegorocznej recesji w polskiej gospodarce wywołanej przez epidemię.
T

Tak głębokiego załamania nie mieliśmy od początków wolnego rynku. Na pocieszenie pozostaje tylko fakt, że nadchodząca burza okaże się najpewniej znacznie lżejsza w porównaniu z huraganami pustoszącymi inne kraje. Według Komisji Europejskiej gospodarka Unii skurczy się w tym roku o 7,4 proc. W Wielkiej Brytanii – aż o 20 proc. Niemcy wyhamują o 6,5 proc.

Pod koniec minionej dekady rząd Donalda Tuska chwalił się danymi o polskiej gospodarce, która nie osunęła się, jak inne, w recesję wywołaną kryzysem finansowym. Relatywnie niskie koszty pracy i duży udział przemysłu w PKB – coś, co w tłustych latach uważa się raczej za symptomy gospodarczego niedorozwoju – w obliczu kryzysu okazały się, paradoksalnie, naszym atutem.

Dekadę później może być identycznie: epidemia najmocniej bije w sektor usług, który w Polsce daje zatrudnienie około 60 proc. czynnych zawodowo mieszkańców (średnia dla UE sięga 75 proc.). Hamuje też przemysł, ale tu spustoszenia będą mniejsze dzięki kosztom pracy, które są nadal niższe niż w Europie Zachodniej i dla tamtejszych kontrahentów polskie fabryki znów mogą być atrakcyjną alternatywą, zwłaszcza w obliczu możliwych problemów z zamówieniami w Chinach. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]